|  
لینکهای مرتبط
کمينه   


  محصولات > نرم افزاری > نرم افزار سخنگوی فارسی (TTS)
بنر
کمينه   

 نرم افزار سخنگوی فارسی (TTS)
کمينه   

 

نرم افزار سخنگو ، متون فارسی و انگلیسی را به گفتار انسان تبدیل می کند. این سیستم هوشمند پس از بررسی متن ورودی از لحاظ لغوی و دستوری ، بررسی و آنالیز قواعد نگارشی مختلف ، در نظر گرفتن قوانین نقطه گذاری و غیره آن را روخوانی می کند.

امروزه با توجه به وجود حجم انبوه اطلاعات متنی در کامپیوترها و مشغله های افزاینده روزمره ، احتیاج به سیستم هایی که بتوانند به راحتی با انسان ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را انتقال دهند ، بیشتر از پیش احساس می شود. یکی از ساده ترین و مؤثرترین روش های ارتباط انسانی ، گفتار می باشد.

سیستم های تبدیل متن به صدا با ایجاد قابلیت ارتباط گفتاری برای کامپیوترها ، کاربردهای بسیار زیادی نظیر استفاده در سیستم های گویای تلفنی ، کمک به نابینایان یا کم بینایان برای خواندن انواع متون ، آموزش فارسی برای فارسی آموزان و کودکان ، آموزش از راه دور و ... دارند.

با توجه به کاربردهای فراوان چنین سیستمی ، فقدان آن برای زبان فارسی بشدت احساس می شد که این شرکت موفق شد با کار و تلاش ممتد و طولانی پژوهشگران خود ، آن را در کشور تولید نماید.  

برخی از مشخصات و قابلیت های نرم افزار به شرح زیر می باشد :

  • قابلیت خواندن متون فارسی به شکلی یکنواخت

  • قابلیت تشخیص و پیاده سازی تن صدا در هنگام خواندن متون با توجه به نوع جمله و معنای کلمه در آن

  • ایجاد سیستم Multi Threading بهینه شده جهت پردازش صدا بدون ایجاد وقفه

  • دارای زیر سیستم Grammar Analyzer برای تشخیص نوع جمله و ترکیب کلمات از لحاظ دستوری

  • دارای زیر سیستم Pitch Analyzer برای پردازش نتایج زیر سیستم Grammar Analyzer و تعیین فرم و نحوه بیان جمله

  • دارای زیر سیستم Synthesizer که کار چسباندن و ترکیب صداها (Diaphones) به هم را به فرمی طبیعی انجام می دهد

  • قابلیت ارائه خروجی به صورت فایل صوتی یا صدا بر روی کارت صدا

  • و ...

 

از کاربردهای این نرم افزار می توان موارد زیر رانام برد :

 

کاربرد در سرویس های ارتباط از راه دور (Telecommunication)

از مهمترین کاربردهای سیستم سخنگوی فارسی ، استفاه از این سیستم در سیستم های تلفنی گویا ، پیغام های تلفنی و نامه های الکترونیکی گویا می باشد.

همچنین این سیستم می تواند در طرح تکریم ارباب رجوع نیز نقش بسزایی داشته باشد ، مثل کاربرد آن در سیستم های گویایی چون پاسخگوهای تلفنی خودکار و غیره که باعث صرفه جویی در زمان نیز می گردد.

 

کاربرد در پایگاه های اطلاعاتی بزرگ اطلاع رسانی عمومی

برای ذخیره کردن داده های صوتی حجیم نیاز به استفاده از قالب داده ای باینری است که با استفاده از این سیستم ، داده ها قابل ذخیره شدن در قالب متن هستند و به هنگام بازیابی به صدا تبدیل می شوند ؛ به عنوان مثال در سیستم های گویای بانکی.

 

کاربرد در موسسات آموزشی و خودآموزها

یکی از مهمترین ویژگی های سیستم تبدیل کننده متن به گفتار ، قابلیت های آن در آموزش می باشد. برای مثال این سیستم با ارائه تلفظ صحیح کلمات و اصطلاحات زبان می تواند برای استفاده فراگیران زبان فارسی در داخل و خارج از کشور مفید واقع گردد.

همچنین استفاده از این سیستم برای ایجاد کتاب ها و خودآموزهای گویا کارایی بالایی دارد.

 

کاربرد در سیستم های آموزش از راه دور E-Learning

از مهمترین کاربردهای این سیستم ، استفاده در آموزش از راه دور است. این سیستم با ایجاد قابلیت گفتار در سیستم های آموزشی ، برقراری ارتباط حسی را میان فراگیران و سیستم آموزش یا خودآموز امکان پذیر می سازد ، به نحوی که کارایی و راندمان یادگیری در چنین سیستم هایی تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.

 

کاربرد در تهیه CD های مولتی مدیا

تهیه سی دی های مولتی مدیا به دلیل بکارگیری صدا و فایل های صوتی معمولا با صرف هزینه بالایی انجام می شوند که با بکارگیری این سیستم می توان هزینه را به حد چشمگیری کاهش داد.

 

کاربرد جهت رفع مشکلات و محدودیت های افراد ناتوان در خواندن از جمله نابینایان ، افراد کم سواد و یا بی سواد

افراد ناتوان چون نابینایان یا افرادی که دارای ضعف شدید بینایی هستند نیز حق دارند که همگام با افراد سالم از دانش و علوم به روز جهان آگاه شوند. از طرفی کتاب ها و منابع علمی با خط بریل نمی توانند به سرعت منابع چاپی تولید شوند و این مسئله باعث پدید آمدن مشکلاتی جهت انتقال به روز اطلاعات به این قشر از جامعه می گردد. سیستم TTS امکان دریافت اطلاعات نوشتاری را برای آنان ایجاد می کند ، به نحوی که دیگر نیازی به استفاده از نسخه های بریل آن نباشد. بنابراین افراد نابینا نیز می توانند به سرعت افراد سالم از اطلاعات روز آگاهی یابند.

افراد سالمند ، بی سواد ، کم سواد و افرادی که به نوعی ناتوانی جسمانی دارند نیز با استفاده از این سیستم قادر به خواندن متون نوشتاری می باشند. 

 

کاربرد در ایجاد فرهنگ لغات گویا

 

همچنین این سیستم قابل استفاده در سیستم های امنیتی (اخطار دهنده های گویا و مانیتورینگ) ، سیستم های خانگی (لوازم خانگی سخنگو و اخطار دهنده) و سیستم های اداری (پیگیری نامه ها و ...) می باشد. استفاده از آن در لوازم الکترونیکی و کامپیوتری ، امکان سخن گفتن ماشین با انسان را فراهم می کند که این امر هم بسیار جالب است و هم دارای کاربردهای بسیاری می باشد.

 

فهرست مشتریان نرم افزار به شرح زیر می باشد:

 

- بنیاد شهید و امور ایثارگران - شرکت شگرف
- پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان - شرکت پیک آسا
- شرکت تهران کامپیوتر - شرکت رسا رایانه

       نقشه سایت خانه  |  محصولات  |  پشتيباني  |  پایگاه دانش   |  خريد محصول  |  درباره ما  |  تماس با ما
1393 © کلیه حقوق برای شرکت هوش مصنوعی رایورز محفوظ می باشد